Şarap Fabrikaları

fici-e1b3.jpg

Buraya kadar gelmişken şarapların nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak ve üzüm bağlarını görmeden dönmemek gerekiyor. Peki nasıl ?

Adada bulunan şarap üreticilerinin ada merkezinde şarap satış ofisleri bulunuyor. Buralardaki ofisler ya da şarap üreticileri ile iletişime geçip şarap turları hakkında bilgi edinmeniz mümkün.

Toplamda 6 adet şarap üreticisi bulunuyor. Bunlar; Talay Şarapçılık, Amadeus Vinotek, Yunatçılar, Ataol, Corvus ve Gülerada şarapları. Şarapları hakkında detaylı bilgiler almak ya da tura katılmak istiyorsanız bu saymış olduğum şarap üreticileri ile iletişime geçmenizi öneriyorum.

İlk seyahatimde Talay Şarapçılık’ın düzenlediği bir tura katılmıştım. üzüm bağlarını yerinde keşfetme, şarap fabrikalarında şarap yapımı hakkında detaylı bilgileri edinme ve şarap mahzenlerini görme fırsatı elde etmiştim.

İlk görülecek yerlerin başında gelen şarap fabrikalarında tura katılmak yerine bireysel olarak da gezebilir, ada merkezinin dışında bulunan üzüm bağlarını ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz satış ofislerinden de şarap satın alabilirsiniz.

Şarap fabrikaları, genellikle yaz aylarında ve festival zamanlarında daha fazla tur yaptığından, adaya geleceğiniz tarihleri buna göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Son olarak, şarap fabrikalarına yakın bulunan şarap evlerinde şarap içimini/tadımını da yapabileceğinizi belirtmek istiyorum.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *